Jiří Mádl (Adam)

Jiří Mádl (Adam)

Výběr z filmografie:

  • 2012 Čtyři slunce
  • 2011 V peřině
  • 2009 Peklo s princeznou
  • 2008 Bathory
  • 2008 Taková normální rodinka
  • 2007 Gympl
  • 2006 Jak se krotí krokodýli
  • 2006 Rafťáci
  • 2006 Ro©k podvraťáků
  • 2004 Snowboarďáci

Jiří Mádl (hlavní mužská postava – Adam) v současnosti jeden z nejpopulárnějších mladých herců, se narodil 23. 10. 1986 v Českých Budějovicích. Příležitostně hrál v mládežnických divadlech (se hrou, kterou napsal, vyhrál divadelní soutěž), objevil se také v Jihočeském divadle. Píše scénáře a divadelní hry, skládá písně a zajímají ho vědy jako psychologie, astrologie a grafologie.

Jiřího Mádla, studenta Biskupského gymnázia J. N. Neumanna v Českých Budějovicích, objevil režisér Karel Janák pro filmovou komedii Snowboarďáci (2004). Ta ho katapultovala mezi mladé herecké talenty českého filmu. Po úspěchu Snowboarďáků si s parťákem Vojtou Kotkem zahráli v dalších Janákových komediích Rafťáci (2006) a Ro©k podvraťáků (2006). V roce 2005 se objevil ve filmu režisérky Marie Poledňákové Jak se krotí krokodýli a postupně se stal stálicí českého filmového plátna. V roce 2007 dostal příležitost v graffiti komedii Tomáše Vorla Gympl. Následující rok mu přinesl další role – ve velkofilmu Bathory, komedii Taková normální rodinka a komorním snímku Děti noci. Za roli v tomto filmu získal Křišťálový glóbus za nejlepší mužský herecký výkon na MFF Karlovy Vary. Objevil se v několika televizních komediích a seriálech, v komedii Ulovit miliardáře (2009) a ve filmových pohádkách Peklo s princeznou (2009) a V peřině (2010). S Bohdanem Slámou nedávno dokončil snímek Čtyři slunce.

Interview

Hrajete ve filmu hlavní roli mladého muže, který se snaží přežít danou dobu s co nejmenší újmou na vlastním i cizích životech. Čím vás role nejvíc zaujala, kdo vás s nabídkou oslovil?

Nejvíc mě oslovil způsob hraní, který ta role ode mě vyžadovala. Všechno se odehrává v Adamově hlavě, potažmo očích, nikde jinde moc nesmí, protože on lže vlastně všem, zaměstnavateli i manželce. Pravdu o tom, jak to je, ví jen on sám. Nutilo mě to k minimalismu a prožití. Nedovolím si soudit výsledek, ale během a po natáčení jsem začal být paranoidní, že po mně někdo jde, a hlavně jsem začal trpět velmi silnou insomnií.

Ve filmu jsou kromě rozebírání závažné tematiky také vtipné scény, máte i vy veselou příhodu z natáčení? A jaká byla celková atmosféra?

Atmosféra byla fajn, ale ne zas tak rozvolněná, jak by si někdo možná představoval. Točilo se v poklidu, ale zároveň naprosto profesionálně a koncentrovaně. A když to skončilo, normálně jsem to nedal a brečel jak na rozlučáku na gymplu. Vůbec nepřeháním, když řeknu, že eŠteBák (Konfident) je z mých filmů můj nejoblíbenější

Postava Adama, kterou jste ve filmu ztvárnil, je mladý muž, který se sice nedobrovolně, ale přesto rozhodne pod nátlakem vstoupit do StB. Jak vy vnímáte minulý režim, jak jste se vcítil do doby, ve které se příběh odehrává?

Nejlíp tu dobu opravdu vystihuje výraz „doba temna“. Bylo to zvláštní. Měl jsem pocit, že to lidi muselo hnát do extrémů, někteří se vzájemně odcizovali a někoho to muselo naopak strašně sblížit. Jinak sám vnímám minulý režim jako něco, z čeho se musíme poučit, a naši, ať chceme nebo nechceme, režimem pokřivenou náturu napravit. Zlo plodí zlo a o tom taky náš film je.